17 Nisan 2014 Perşembe | 16 Yazar 7 kategori 267 Haber

Ünlülerin Sırrı Tokluk Diyeti

Kasım 18, 2012 | Diyet / Beslenme | admin
Haberi Oyla

Hepimiz merak ederiz dünyaca ünlü mankenler, fotomodeller, film yıldızları nasıl kilo verip kilolarını koruyorlar. Bu sorunun cevabını maalesef bugüne kadar bulamadık. Hep yıldızların insan olmadığını,  inanılmaz iradeli, hiçbir şey yemeyen insanüstü varlıklar olduğunu düşündük. Bizler gibi onlarında insan olduğunu hiçbir zaman kabul etmedik. Biz boğazımızı tutamıyorken onların sürekli aç gezdiklerini düşündük. Aslında onlarda bizler gibi insan. Sadece nasıl az yiyip tok kalınacağını biliyorlar.

Ünlülerin Sırrı Tokluk Diyeti

Tokluk diyeti bu amaçla ünlülerin uyguladığı bir diyet tarzı. Bazı gıdalar diğerlerine göre daha fazla tokluk hissi verir. Bu tarz gıdalarla yapılacak diyetler sayesinde kısa zamanda hızlı kilo vermek mümkün. Tokluk hissi veren tam gıdalar kalori açısından düşük olmasa bile az miktarda sizi doyurduğu için kalori alımınızı kısıtlar.  Diğer gıdalar düşük fayda ile yüksek kalori alımına neden olabilir. Örneğin kuruyemiş ve tohum gibi gıdalar, kek veya cips ile benzer kalori miktarına sahip olsa da besin içeriği ve tokluk hissi açısından çok daha etkilidir. Bu nedenle az bir porsiyon bile yeterli olacaktır. Lifli besinler veya takviyelerde aynı şekilde sizleri tok tutmakta büyük yardım sağlayacaktır. 7 günlük tokluk diyeti faydalı gıdaları faydasız gıdalardan ayırmakla başlar.

Diyetlerin ve kilo verme sürecinin sonunu getiren açlık ve tatmin olamama duygusu ile baş ederseniz sonuç alacağınız açık değil mi?

Hangi gıdalar tokluk hissi verir

Yumurta:
Sabah klasik kahvaltıdan vazgeçin. Yumurtanın tamamı proteindir ve önemli ölçüde tokluk hissi verir. İki ince dilim esmer ekmek, az miktarda yağsız peynir ve bir adet haşlanmış yumurta ile edeceğiniz kahvaltı, gün boyunca kendinizi daha tok hissetmenizi ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini almanızı sağlayacaktır.

Kolesterol sadece yumurta sarısında bulunur, bunun yarıdan azı bağırsaktan emilir. Ama unutmayın, haşlanmış yumurtadan söz ediyoruz, tereyağına ya da sucuğun üzerine kırılan yumurtadan değil!

Baklagiller:
Muhtemelen kolesistokinin diye bir maddeden söz edildiğini hiç duymamışsınızdır. Ama bu madde sindirim sisteminden salgılanır ve vücudun tabii iştah azaltıcısıdır. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar baklagil tüketiminin bağırsaktan kolesistokinin salgılanmasını arttırdığını ve dolayısıyla iştahı azalttığını buldular.

Fasulye:
Barbunya, bakla, nohut, mercimek ve benzerlerini yemek kan şekerinizi az yükseltecek, size bitkisel protein ve lifleri sağlayacak, uzun süre tok hissetmenize yol açacaktır. Ama unutmayın, bu gıdaları mümkün olduğu kadar az yağla pişirmek, pilavla karıştırmamak ve suyuna ekmek batırmamak kaydıyla! Bu bakımdan az miktarda zeytinyağı ve sirkeyle hazırlanan fasulye piyazı en iyi seçeneklerden biridir.

Salata:
Yemekten önce bol yeşil salata yemek, kendinizi doymuş hissetmenizi sağlamanın en kolay yoludur, özellikle de tatil otellerindeki açık büfelerde! Çünkü salatanın hacmi midenizi dolduracağı için salatadan sonra fazla yemek içinizden gelmez.

Ama bu dediklerimiz yeşil salata için geçerli, üzerine de az miktarda zeytinyağı ve sirke gezdirmek kaydıyla.

Yeşil Çay:
En iyi zayıflama yardımcılarından biridir. Burada faydayı sağlayan kafein değil, yeşil çaydaki ‘kateşinler’ adı verilen ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttıran antioksidanlardır. Yeşil çay aynı zamanda LDL (kötü) kolesterolü de düşürmeye yardımcı olur. Günde içilecek 1-2 fincan yeşil çay zayıflamanıza yardımcı olacaktır, ama içine şeker atmamak kaydıyla!

Unutmayın, hazırlarken önce suyu kaynatacak, sonra yeşil çayı içine atacak ve 3-4 dakika sonra süzüp içeceksiniz. Yeşil çayda ayrıca yüksek oranda kafein olduğunu ve hassas kişilerde çarpıntı yapabileceğini, ayrıca gece içildiğinde uykuyu kaçırabileceğini unutmayın.

Armut, Ayva ve Elma:
Armutta, ayvada ve elmada şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olan ve pektin adı verilen, eriyebilen lifler bulunur. Armuttaki ve ayvadaki lif miktarı elmadakinin iki katıdır ve öğün arasında yiyeceğiniz bir orta boy armut veya elma kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak hem yemek arasındaki atıştırmaları hem de öğünde yediğiniz yemek miktarını azaltır.

Ancak, özellikle yumuşamış tatlı armutlardan ziyade sert armutlar tercih edilmelidir. Öğün arasında atıştırmak için elma kurusu da pratik bir seçenek olabilir. Ancak tabii ki armut ya da ayva tatlılarından ve elmalı kurabiye ve keklerden özellikle uzak durmalısınız!

Çorba:
Çorba göz doyurmak için iyi bir seçenektir. Önden midenizi dolduracağı için yediğiniz yemek miktarını azaltır. Ancak, seçilen çorbanın olabildiğince basit olmasında fayda vardır. Yağsız tavuk suyunun içine rendelenmiş kereviz, kabak, pırasa ve benzeri sebzelerle yapılan çorbalar en iyisidir

Terbiyeli çorbalardan, yağ ve unun birlikte kavrulmasıyla yapılan çorbalardan, bol pirinç veya şehriyeli çorbalardan ve kremalı çorbalardan uzak durmalıdır. Ayrıca çorbanın içine ekmek doğramayın veya üzerine biberliyağ dökmeyin…

Yağsız Et:
Yediğiniz yemeğin içinde et olması tokluk hissini artırır. Ayrıca ette ve balıkta bol bulunan ‘lösin’ adındaki amino asit kaslarınızın kalori harcamasını kolaylaştırır. Bu nedenle günde 100- 150 gram kadar yağsız etli düşük kalorili diyetler, eti olmayanlara oranla daha fazla kilo vermenizi ve özellikle de vücut yağlarınızın azalmasını, buna karşılık kaslardan ağırlık kaybı olmamasını sağlar.

Etlerin yağsız olması özellikle mühimdir. Yemeklerinizi ya yağsız kıyma ya da yağsız et ile pişirin. Et veya kıymayı da yağda kavurmayın!

Zeytinyağı:
Sızma zeytinyağının içindeki omega 6 yağ asitleri kalori yakmanızı kolaylaştırır. Günde bir çorba kaşığı (15 ml.) kadar zeytinyağı almakta fayda vardır. Zeytinyağının çiğ olması daha fazla tercih edilir. En ideal şekli salataların üzerine gezdirmektir.

Yemekleri de yağsız olarak pişirip, piştikten sonra bir kaşık zeytinyağını yemeğin üzerine dökerek karıştırmak da iyi bir yoldur. Ancak, zeytinyağına ekmek banmayın ya da zeytinyağında kızartma yapmayın.

Greyfurt:
Yapılan bir araştırmada yemekten önce yarım greyfurt yendiği veya bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içildiği zaman başka bir tedbir alınmasa bile üç ayda 1.5 kg kadar kilo verildiği tesbit edilmiştir.

Bunu diyetle birleştirdiğiniz zaman elde ettiğiniz sonuç daha parlak olur. Greyfurt içindeki fitokimyasallar insülin seviyelerini düşürerek hem iştahınızı azaltır, hem de aldığınız kalorilerin yağ dokusuna gitmek yerine enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.

Tarçın:
Bir günde alınacak bir çay kaşığının dörtte biri kadar (yaklaşık 1 gram) tarçın, yemek sonrası insülin artışlarını engeller, dolayısıyla çabuk acıkmaya mani olur, ayrıca kandaki şeker, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür. Tarçını yemeklerinizin üzerine serpebilirsiniz, özellikle fasulye ve nohut gibi baklagillerle iyi uyuşur.

Bir dilim tam tahıllı ekmek üzerine tarçın ekerek yapacağınız ikindi kahvaltısı akşam yemeğine kurt gibi acıkmanıza mani olur. Tarçını kahvenizin içine de katabilirsiniz ya da kabuk tarçınla bitki çayı yapabilirsiniz. Ancak unutmayın; sütlü tatlılarının üzerine serpilen veya kek ve kurabiyelere katılan tarçından söz etmiyoruz!

Sirke:
Sirke mide boşalmasını yavaşlatarak hem kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, hem de yemekten sonra kan şekerinin hızlı yükselmesine mani olur. Dolayısı ile, çorba ya da salatalarınıza ekeceğiniz sirke tokluk hissi verir.

Haşlanmış fasulye, bir kaşık zeytinyağı ve bir kaşık sirke ile hazırlayacağınız bir piyaz veya haşlanmış brokoli ve karnıbahar üzerine dökülecek bir kaşık zeytinyağı ve bir kaşık sirke size sağlıklı bir öğle yemeği sağlayacaktır. Özellikle şekerli ve beyaz unlu gıdaları tüketmekten kaçınamadığınız durumlarda önceden sirkeli bir şeyler yemek kan şekerinin hızlı yükselmesine mani olur.

Kırmızı biber:
Düzenli olarak acı kırmızı biber tüketmek iştahınızı keser. Japonya’da yapılan bir araştırmada kahvaltıda acı biber yiyen insanların öğle yemeğinde daha az yemek yedikleri görülmüştür.

Acı kırmızı biberin iştah azaltıcı tesirinin içindeki kapsaikin isimli maddeden kaynaklandığı sanılıyor. Dolayısıyla acı kırmızı biber yemek faydalı. Ama bu, acı biberle yapılan kebapların faydalı olduğu anlamına gelmiyor.

Liften Yoğun Kahvaltılık Gevrekler:
Kahvaltıda yağsız sütle yenen liften yoğun gevrekler, mesela kepekli gevrekler, müsli veya yulaf ezmesi size uzun süren bir tokluk hissi vererek bir sonraki öğünde daha az yemenizi sağlayacaktır.

Üstelik içerdikleri yoğun lif sayesinde hem kabızlığı önler, hem de kan şekerinin aşırı yükselmemesini sağlarlar. Yalnız unutmayın, bu faydalar sadece yoğun lifli diyet gevrekler için geçerli, normal mısır ve buğday gevrekleri için değil…

Ünlülerden örnek vermek gerekirse Nicole Kidman ilerleyen yaşına rağmen tokluk diyeti uygulayarak formda kalıyor. Günde ortalama yarım kilo verdiren bu diyetle 1 haftada 3-4 kilo verilebiliyor. Nicole Kidman’ın uyguladığı tokluk diyeti şu şekilde:

İzin verilmeyenler: Alkol, şeker ve tuz

Mutlaka Alınması gerekenler: günde 1,5 litre sıcak su, öğünlerden önce 2 bardak su ile birlikte 2 kapsül obesimed

İlk gün

Sabah siyah kahve

Öğlen haşlanmış 2 adet yumurta, ıspanak ve domates

Akşam haşlanmış bir parça et, yeşil salata

2. gün

Sabah Bol tahıllı tost, siyah kahve

Öğlen Haşlanmış bir parça et

Akşam Tavuk ızgara ayran

3. gün

Sabah Bol tahıllı tost, siyah kahve

Öğlen Hafif zeytinyağlı kereviz, bir domates ve meyve

Akşam 2 adet haşlanmış katı yumurta, yağsız peynir, rendelenmiş havuç

4. gün

Sabah Siyah kahve

Öğlen haşlanmış katı yumurta, yağsız peynir, rendelenmiş havuç

Akşam Büyk bir meyve salatası

5.gün

Sabah siyah kahve

Öğlen Az yağlı balık

Akşam Rendelenmiş havuç

6. gün

Sabah Bol tahıllı tost, siyah kahve

Öğlen Haşlanmış tavuk, yeşil salata

Akşam 2 adet haşlanmış yumurta

7. gün

Sabah Şekersiz çay

Öğlen Haşlanmış et, meyve

Akşam Sebze ile birlikte balık buğulama

Bu diyete 2. haftada devam ederseniz kilo vermeniz devam edecektir. Nicole Kidman bu diyeti yaparken tok kalmak için Obesimed isimli bir ürün kullanıyor. Obesimed Türkiye ’de de bulunabiliyor. Yoğun oranda lif takviyesi içeren 2 kapsül Obesimed isimli ürün yemekten 1 saat önce 2 bardak su ile birlikte alınıyor. Doğal lifli yapısı su ile birlikte midenizin yarısından fazlasını fiziksel olarak dolduran bir jel oluşturuyor. Bu sayede daha az yemek ile doyuyorsunuz. Obesimed ayrıca gıdaların içerisindeki yağ ve karbonhidratları da kendi üzerine bağlıyor. Siz de az yiyerek daha az kalori alıyorsunuz.  İşini gördükten sonra vücuttan emilmeden sindirilmeden tamamen atılıyor. Etkisi sadece fiziksel olduğu için yan etkisi de yok. Sağlık Bakanlığı tarafından denetleniyor ve sadece eczanelerde satılıyor. Tamamen güvenli. Obesimed özellikle yurtdışında da tokluk diyetlerinde sıklıkla öneriliyor.  Monica Bellucci’nin de az yiyerek doymasının ve ilerleyen yaşına rağmen formda kalmasının sırrının Obesimed olduğu biliniyor.

Obesimed’in İngiltere’de önerilen kendine özel bir tokluk diyeti bulunuyor. 7 günde, aç kalmadan 1-3 kilo verebileceğiniz bu tokluk diyeti aşağıda yer alıyor. Yukarıda bahsettiğimiz besinleri önerilen besinlerle değiştirerek sizde kendi diyetinizi yaratabilirsiniz. Bu diyeti uygularken her öğünden 1 saat önce 2 bardak su ile birlikte 2 kapsül Obesimed alınması öneriliyor. Devamında ise aşağıda yazılı besinleri doyana kadar yiyorsunuz:

Day

Breakfast

Lunch

Dinner

Pazartesi Kepekli tam tahıl ekmeği, yağsız süt ve çilek Somon ve yeşillikli tam tahıl ekmeğinde sandviç Kabak ve biber ile fırınlanmış yağsız sığır eti
Salı Keten tohumlu meyveli doğal yoğurt, Tam tahıllı tost ve fırınlanmış fasulye Buharda sebzelerle birlikte haşlanmış balık
Çarşamba Haşlanmış yumurta ve tam tahıllı tost Kahverengi pirinçli karides salatası Pişmiş kabak ve domates soslu tam tahıllı makarna
Perşembe Muz, 2 adet pirinçli veya tahıllı bisküvi, Yeşil salata ve Izgara tavuk göğsü Karidesli, sebzeli risotto
Cuma Kızarmış kabak çekirdekli yulaf ezmesi Salata ve 3 adet mercimek köftesi Izgara Somon ve Izgara sebzeler
Cumartesi Cılbır ve pastırma Karışık Omlet Fırınlanmış kuzu eti,  kök sebze ve lahana püresi
PazÖğünar Az yağlı omlet Sebze çorbası ve Tam tahıllı sandviç Fırınlanmış tavuk, Buharda sebzeler ve haşlanmış patates
Ara Öğünler Bir avuç karışlık kuruyemiş, Muz, Bir avuç dut, Elma, armut, Form bisküviler, 2 adet mürdüm eriği, 2 adet mandalina, Muzlu ve mangolu smoothie, meyveli yoğurt, 2 kare bitte çikolata, Yağsız sütlü ve şekersiz kahve

Sizde bu diyeti kolaylıkla uygulayabilirsiniz. İşin püf noktası Obesimed’le sağladığınız tokluğu tam gıdalarla pekiştirmek. Sizde yıldız olabilirsiniz.

Etiketler:tokluk dıyetı

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Ünlülerin Sırrı Tokluk Diyeti benzer konular