21 Nisan 2014 Pazartesi | 16 Yazar 7 kategori 267 Haber

Dil Hastalıkları Nelerdir ?

Aralık 10, 2012 | Genel Bilgiler | Fulya Ay
Haberi Oyla

Dil Hastalıkları Nelerdir ?

Dil, çiğnemeye yardımcı olan, besini yutmayı sağlayan, tat almayı ve konuşma fonksiyonunu sağlayan adaleden oluşmuş bir organımızdır. Sağlıklı dilin rengi pembemsi beyaz, nemli ve temizdir. Dilin kuru olması, koyu renk alması, üzerinde tüy bulunması, hastalık belirtisi olarak düşünülür.

Dil hastalıklarının şikayeti dildeki yanma ve acı duygusu ile başlar. Glosit olarak adlandırılan rahatsızlık dilin mikropla, mantarlar ve virüslerle enfekte olmasına veya sivri ve çarpık dişler yüzünden iltihaplanmasıdır.

Dil yanması hisseden kişilerin sindirim bozukluğu olabilir ve sindirim sistemi şikayetleri ile doktora başvurmalıdır.

Kızıl hastalığı olarak adlandırılan dil hastalığında dil şişer, üzerinde küçük kabarcıklar belirir ve parlak, kırmızı bir renk alır. Bazen dilin yüzeyinde, düzgünlüğünü yitirip girinti çıkıntılar oluşur. Basit antiseptiklerle, ağız yıkamayla, vitamin ve demir bakımından zengin maddeler içeren besin ve ilaçlarla tedavi edilir.

Etiketler:dil mantarı ,dil hastalıklarına hangi doktor bakar ,dil hastaliklarina hangi bölüm bakar ,dil hastalığına hangi doktor bakar ,dil hastalıkları isimleri nelerdir

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Dil Hastalıkları Nelerdir ? benzer konular